Coventry Godiva Festival 7-9 Jul 2017 Coventry, West Midlands
FREE

Coventry Godiva Festival FESTIVAL IS...

Family Friendly / Field / Multi-Genre / Pop / Rock
7-9 Jul 2017 Coventry, West Midlands

ATTRACTIONS

BarsComedy ActsFairgroundFood StallsKids' FunMarket StallsTheatre

ACCOMMODATION

No on-site accommodation

ACCESSIBILITY

Wheelchair access
Visit Website

The family-friendly Coventry Godiva Festival is back this July for another long weekend of great live music and summer fun.

Last year’s festival attracted more than 148,000 visits over the course of the weekend, making it the UK’s biggest free family music festival.

The festival’s music acts are spread across the Main Stage, the Rock/Rhythm Tent, The Acoustic Stage and the Paradise Tent – which features a silent disco, theatre and comedy.

There are also food stalls, bars and craft stalls. The family field features a huge range of activities for kids, including a funfair.

This year’s headliners are The Stranglers on Friday, Example & DJ Wire on Saturday, and The Darkness on Sunday, rounding off what is set to be another fantastic event.

Meanwhile the Rock Tent will be headlined by Mallory Knox and the Rhythm Tent by Tom Clarke.

Other acts to appear over the course of the weekend include Kate Nash, Lucy Spraggan, The Amazons, Carl Barât & The Jackals, Cast and Alabama 3 Acoustic.

HEADLINERS

The Stranglers, Example & DJ Wire, The Darkness

Mallory Knox, Tom Clarke, Carl Barât and The Jackals, The Amazons, Kate Nash, Lucy Rose, Lucy Spraggan, Badfinger, What's Left, Future Fires, Alabama 3 Acoustic, Panjabi MC, The Retrobaits, Freezacrowd, Leon Ashton + more TBA!

War Memorial Park, Kenilworth Rd, Coventry, Coventry, West Midlands, CV3 6PT, UK

STAGES

Main Stage:

Friday: The Stranglers (9.15 pm)

                       Cast (8 pm)

                       Tom Williams (7.05 pm)

                        The Institutes (6.15 pm)

 

Saturday         Example & DJ Wire (9.15 pm)

                        Carl Barat and The Jackals (7.55 pm)

                        The Amazons (6.50 pm)

                        Lucy Rose (5.45 pm)

                        Blackwaters (4.45 pm)

                        Voodoo Kings (3.50 pm)

                        Autopilot (2.55 pm)

                        Gordon Shumway (2.10 pm)

                        What’s Left (1.30 pm)

                        Future Fires (12.55 pm)

                        Loz Pettite (12.20 pm)

 

Sunday            The Darkness (5.45 pm)

                        Kate Nash (4.40 pm)

                        Lucy Spraggan (3.40 pm)

                        Badfinger (2.45 pm)

                        Joe O’Donnell’s Shkayla (1.55 pm)

                        Louise Distras (1.15 pm)

                        Electric Pyramid (12.40 pm)

                        Callum McKissock (12.10 pm)

 

Rock/Rhythm Tent:

Rock Tent:

Friday             Mallory Knox (9.25 pm)

                        Pulled Apart by Horses (8.20 pm)

                        Army of Skanks (7.35 pm)

                        Overseer (6.55 pm)

                        Superhooch (6.20 pm)

 

Rhythm Tent:

Saturday         Tom Clarke (9.15 pm)

                        Alabama 3 (Acoustic) (8.10 pm)

                        Panjabi MC (7.20 pm)

                        The Retrobaits (6.35 pm)

                        Kellimarie (5.50 pm)

                        AJ Tracey (4.20 pm)

                        Not3s (3.35 pm)

                        Yung Fume (3 pm)

                        Karen Harding (2.25 pm)

                        Romzy (1.50 pm)

                        Skatta (1.15 pm)

                        Freezacrowd (12.45 pm)

                        Leon Ashton (12.15 pm)

 

Sunday:

Rhythm Tent   King Hammond & The Rude Boy Mafia (5.45 pm)

                        Roddy Radiation & The Skabilly Rebels (4.30 pm)

                        Ruder Than U (3.30 pm)

                        Kingsize (2.30 pm)

                        The Lloyd McGrath Collective (1.30 pm)

                        Rooted ‘n’ Booted (12.30 pm)

                       

Paradise Tent:

Friday

(Comedy)        Carly Smallman (9.25 pm)

                        Free Radio’s Producer Paul (9.10 pm)

                        The Pun-man

                        Lloyd Griffith

                        Jonathan Mayor

                        Darren Harriott

                        Tiernan Douieb (8 pm)

 

Saturday

(Street

Theatre)          Silent Disco (7 pm)

                        The Black Eagles (5.15 pm)

                        Gareth Jones (5.00 pm)

                        Bread & Butter Theatre (4.40 pm)

                        Felicity Footloose (4.20 pm)

                        Wolly (4 pm)

                        George Orange (3.40 pm)

                        Bread & Butter Theatre (3.30 pm)

                        The Black Eagles (2.40 pm)

                        Gareth Jones (2.25 pm)

                        Bread & Butter Theatre (2.05 pm)

                        Felicity Footloose (1.45 pm)

                        Wolly (1.30 pm)

                        George Orange (1.10 pm)

                        Bread & Butter Theatre (1 pm)

 

Sunday:

(Young

Entertainers)  He is a Pegasus (6.05 pm)

                        Olivia Jane – Westwood Academy (5.05 pm)

                        Olivia Evans

                        Matthew Fletcher – Westwood Academy (4.00 pm)

                        President Kennedy School (3.25 pm)

                        Ayla Wasfi – Pattison College (2.55 pm)

                        Octavia Andrei – Stoke Park (2.30 pm)

                        Purple Brainz – King Henry VIII School (2.05 pm)

                        Dancers from Finham Park School (1.35 pm)

                        Sophie Bird & Phoebe Chandler – King Henry VIII School (1.10 pm)

 

Microacoustic Stage:

Friday             The Upsiders (9.30 pm)

                        Jack Hopkinson (9 pm)

                        Rich Keogh (8.30 pm)

                        The Caprines (8 pm)

                        Laurence Wood (7.30 pm)

                        Izzie (7.10 pm)

                        Caleb Murray (6.50 pm)

                        Kiaya Lyons (6.30 pm)

                        Sam McNulty (6.10 pm)

 

Saturday         Joe Dolman (9.30 pm)

                        Lee Muldoon (9 pm)

                        He is a Pegasus (8.30 pm)

                        Louie Forde (8 pm)

                        Shanade Morrow (7.30 pm)

                        Danny Ansell (7 pm)

                        Folly Bros (6.30 pm)

                        Calton Kelly (6 pm)

                        Suns of Rest (5.30 pm)

                        Eva Pemberton (5.10 pm)

                        Jimmy Eff (4.50 pm)

                        Alex Norman (4.30 pm)

                        Dispensable People (4.10 pm)

                        Dan Cross (3.50 pm)

                        King of the Alps (3.30 pm)

                        Cecil (3 pm)

                        Viktoria (2.40 pm)

                        Ellie Gowers (2.20 pm)

                        Tanooj Mehra (2 pm)

                        The Unknown Road (1.30 pm)

                        Ciaran McGibney (1 pm)

                        Bill Cameron (12.40 pm)

                        Larry Lam (12.20 pm)

                        Open mic, juniors and newcomers (12.15 pm)

 

Sunday            Taylor Louise (6 pm)

                        Jade and Baz (5.30 pm)

                        Nicky Ager (5 pm)

                        Lauren Marie (4.30 pm)

                        James Temple (4 pm)

                        Foxpalmer (3.30 pm)

                        Crokodile Tears (3 pm)

                        Pandora (2.40 pm)

Sophie O’Hara (2.20 pm)

Fab Phil (2 pm)

Livvie (1.40 pm)

Jack Beswick (1.20 pm)

Bobbie Lord (1 pm)

 

#WeAreCoventry Community Stage

 

Saturday         Lucy Anne Sale (4.15 pm)

                        Yoga Sessions (3.55 pm)

                        Duke Keast (3.10 pm)

                        Grant Baker (2 pm)

                        Elite Dance Studio (1 pm)

                        Yoga Sessions (12.30 pm)

                        Djembe Drumming Workshop (12 noon)

 

THE COMPLETE GUIDE TO UK MUSIC FESTIVALS

WHERE WILL YOU GO NEXT?
NEXTFEST © 2017 | Award-winning web design & development by Voice Group, Cornwall, England